Skip to main content

Zásadotvorný jídelníček

Žádný přípravek proti odkyselení však není samospasitelný. Chceme-li svému tělu skutečně pomoci nastolit acidobazickou rovnováhu, je třeba se v první řadě zamyslet nad jídelníčkem a způsobem života. Něčeho si dopřejeme více a jiné zase omezíme.

Ideální složení jídelníčku zdravého člověka by mělo tvořit 70 % zásadotvorných a neutrálních potravin ku 30 % těch kyselinotvorných. Není proto nutné vzdávat se ani svých oblíbených "hřešidel", jen je třeba dbát, aby ta správná jídla jednoznačně převažovala.

Zásadotvorný jídelníček

Také je dobré vědět, co nám v naší snaze pomáhá:

  • V první řadě jsou to sliny, jejichž pH je mírně vyšší a pomáhají tak potravu alkalizovat už během žvýkání. Nezapomínejme proto každé sousto důkladně rozžvýkat.
  • Dalšího velkého pomocníka máme ve svém dýchání. Hluboké dýchání okysličuje krev. Pohyb na zdravém vzduchu je tedy více než vítaný.
  • Nezapomínejme na tekutiny! Dostatečný přísun tekutin v podobě neperlivé vody, zeleného nebo bylinkového čaje nebo čerstvých ovocných a zeleninových šťáv pomáhá při látkové výměně odplavovat z těla škodlivé látky.
  • Ale hlavně: nestresujme se. Každá negativní emoce vyvolává v našem těle zvýšenou tvorbu kyselinotvorných látek a o to přece vůbec nestojíme. Navíc, často se už po pár dnech odkyselovací kúry člověku znatelně zlepší nálada.

Do našeho jídelníčku zařadíme větší množství zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva, semínek, oříšků a klidně i luštěnin (kromě čočky). Jsme-li zvyklí hodně solit, pokusíme se sůl omezit a raději si vypomůžeme bylinkami. Není nutné vzdávat se masa nebo mléčných výrobků, ale dáme si raději maso libové, ideálně hovězím, telecí, krůtí, kuřecí nebo srnčí. I mléčné výrobky jsou v pořádku, přednost však má bílý jogurt, brynza, čerstvé sýry typu Cottage, kysaná smetana, podmáslí nebo mléko z farmy. Kdo má rád brambory, určitě zajásá, protože ty jsou naprosto zásadotvorné a vodu, ve které se oloupané brambory vařily, dokonce můžeme popíjet jako zásadotvorný roztok. I když chuti je nevalné...

Zásadotvorných a neutrálních potravin je opravdu velká spousta, nikdo proto nemusí strádat nebo mít pocit, že je na přísné dietě.

Vychutnejte si zajímavé a informativní články


Detoxikací, stejně jako odkyselením, pomáháme tělu zbavit se toho, co mu škodí. Zde toxinů - nahromaděných jedů, které v těle provádějí velkou neplechu. Divili byste se, za co všechno toxiny mohou. Ale s Alkarosenem jde detoxikace mnohem snáz.

Ruku na srdce: kolikrát denně si neodpustíme kávu, černý čaj, nějakou tu sladkost, pečivo z bílé mouky, smažené pokrmy, maso, sklenku alkoholu či ďobání v podobě chipsů? A kolik sníme denně ovoce, zeleniny nebo pečiva z celozrnné mouky?